|
Dodaj nową odpowiedźszukajNadchodzące wydarzenia
subskrybuj |
Publikuj/publishANARCHIWUMPublicystykaKryzys finansowy a szanse rewolucji społecznejKryzys i reakcja W ciągu ostatnich tygodni, polscy lewicowcy napisali szereg artykułów o kryzysie ekonomicznym w USA i jego spo...Recenzja filmu "ul. A18" o uchodźcach politycznych i wietnamskiej bezpiece w PolsceDwa tygodnie temu, w siedzibie SWS w Warszawie, odbyła się premiera dokumentalnego filmu Dang Thu Huong i Marii Kotowskiej "Ul. A 18". Film opowiada...Debata polskich anarchistow wokol narastajacego kryzysu finansowego.Poszukujac odpowiedzi zacznijmy od postawienia wlasciwych pytan Jarek Urbanski z anarcho-syndykalistycznego zwiazku zawodowego "...Krach na giełdachNastroje paniki ogarnęły ostatnio większość światowych giełd, które przeżywają ciężkie chwile już od wielu miesięcy. Ceny akcji, sztuczn...Odwracając logikę kapitalizmuArgentyńskie fabryki prowadzone przez pracowników dają przykład całemu światu, że załoga bez szefa albo właściciela może prowadzić firmę ...Strefa Euro: tania drożyzna i postrzegani mędrcy„Wspólna waluta przyniesie Polsce różnorodne korzyści” - głosi Ryszard Petru, główny ekonomista banku BPH na łamach „Dziennika”. Jak p...Barbarzyński wyzysk przyczyną wypadku w VobroDlaczego zginął Krzysztof Pruszewicz? Raport. Praca, którą wykonywał Krzysztof Prusiewicz wymagała zapewnienia szczególnych warunków i norm...ZAiKS walczy z gitarzystamiZAiKS - wg tvp.info - doprowadził do zablokowania stron internetowych publikujących chwyty i tabulatury gitarowe. Paranoja, czy twarde prawo? Ka...Postulaty Laickie. Apel racjonalistów do politykówPolskie Stowarzyszenie Racjonalistów opowiada się za rozdziałem kościołów od państwa. Wyznanie religijne czy bezwyznaniowość winny być prywa...Trudne pytania o związki administracji Busha z zamachami 11 wrześniaFragment książki prof. Davida Ray Griffina pt. Nowy Pearl Harbor, Trudne pytania o związki administracji Busha z zamachami 11 września...Ulotka z demonstracji w Brodnicy przeciwko VOBROPoniżej publikujemy treść ulotki rozdawanej podczas demonstracji 11 września przeciwko firmie VOBRO, odpowiedzialnej za śmierć Krzysztof...Ulotka anarchistów z PloermelPoniżej publikujemy tekst ulotki, która była rozdawana podczas protestu przeciwko wizycie Benedykta XVI w Ploermel, we Francji. Budowa ...Czy istnieje prawo anarchistyczne?Anarchizm i prawo zdają się leżeć na przeciwległych biegunach. Głęboko w społecznej świadomości wyryte jest przekonanie, że ład i porząde...Gastarbeiterów wietnamskich w Polsce nie byłoTymczasowa praca, tymczasowy pobyt. Przykładów Wietnamczyków pracujących w Polsce poza branżą handlu i gastronomii jest duż...Lewiatan znów kłamie dla zyskuNa początku września, na głównej stronie tuby propagandowej pracodawców, Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan” opublikowan... |
Nawet tysiąc osób mogło
Nawet tysiąc osób mogło brać udział w demonstracji w nocy z 24 na 25 maja. Około godziny 00:40 studenci wyszli na ulice po tym, jak administratorzy sieci Miasteczka Studenckiego AGH zamknęli hub DC z obawy przed działaniami policji.
Wiadomość o konieczności zamknięcia hubu pojawiła się po opisaniu przez media policyjnych akcji w Koszalinie i Poznaniu. Zamknięto tam lokalne sieci umożliwiające studentom wymianę plików, a nawet przeszukano pokoje, rekwirując nielegalne oprogramowanie. Skala problemu jest ogromna - w samym Poznaniu przed sądem może stanąć 1,5 tysiąca studentów.
Wiadomość o planowanym zamknięciu DC rozeszła się błyskawicznie wśród mieszkańców krakowskiego miasteczka studenckiego. Wczorajszego dnia rekordowa liczba osób połączyła się z DC, rozmawiając o problemie na tamtejszym czacie.
O godzinie 24:00 studenci postanowili głośną akcją zamanifestować swoje niezadowolenie. Setki osób uderzały w wystawione przez okno garnki. Słychać było głośną muzykę, a w oknach wielu akademikowych pokoi mrugały światła. Po zakończeniu tej akcji, studenci zgromadzili się na głównym dziedzińcu miasteczka studenckiego, gdzie usłyszeć można było okrzyki niezadowolenia i wezwanie do marszu na krakowski rynek.
Studenci obrali drogę podobną do juwenaliowego "kolorowodu" - spod domu studenckiego "Kapitol" ruszyli ulicą Reymonta, gdzie jedna z jezdni została zablokowana. Słychać było gwizdy, trąbienie i głośne okrzyki: "Chcemy DC-ka", "Precz z policją", "Tak się bawi AGH". Nie zabrakło również wulgarnych okrzyków skierowanych w stronę policji.
Studenci informowali zaciekawionych przechodniów o powodach akcji, wyrażając niezadowolenie ze stróżów prawa. "Polska staje się państwem policyjnym" - mówił jeden ze studentów Akademii Górniczo - Hutniczej. "Obecne prawo z większości obywateli robi pospolitych przestępców" - żalił się drugi. Część żaków potraktowała demonstrację jako wyraz solidarnośli ze studentami z Poznania.
Pierwszy radiowóz pojawił się na ulicy Reymonta w okolicach domu studenckiego "Alfa". Następnie grupa kilkunastu członków policyjnej prewencja usiłowała zatrzymać studentów na ul. Czystej. Część młodzieży zawróciła w kierunku miasteczka, inni rozeszli się po okolicznych uliczkach, gdzie cały czas asystowały im policyjne samochody oraz kolejny, około 30-osobowy zespół policjantów. Na rynek dotarła rozbita grupa kilkudziesięciu studentów, którzy zaczeli klaskać na widok zbliżającej się policji i straży miejskiej, a następnie rozeszli się.